Na izborima za Evropski parlament 2019. godine Zelene stranke su postigle svoje najbolje rezultate ikad. Njihova važnost u podeljenom Evropskom parlamentu predstavlja priliku za napredak na polju klime, demokratije i vladavine prava i društvene pravde. Zelene stranke često postižu bolje (rezultate na evropskim izborima, ali ovog puta je uspeh se održao i drugde. Lokalni izbori u Velikoj Britaniji, nacionalni izbori u Portugalu, vladine koalicije u Finskoj, Švedskoj i Luksemburgu – Zeleni napreduju na svim nivoima. Glavna briga je i dalje to što je „zeleni talas” odsutan u većem delu južne i istočne Evrope. Deo našeg najnovijeg izdanja govori o tome gde je politička ekologija postigla izborne dobiti, objedinjujući analize pet Zelenih stranaka kako bi se videlo kako trenutno stoje i da bi se procenili njihovi izgledi za nadolazeće godine. U Irskoj je veliki napredak postignut na izborima za Evropski parlament 2019. Godine, a koji je nastavljen kroz snažan rezultat na opštim izborima početkom 2020. godine. Dok su vladini pregovori još uvek u toku, Den Bojl objašnjava kako su se irski Zeleni povratili. 

Posle izbora u februaru 2020. godine tri stranke su gotovo identične po broju mesta u parlamentu. „Zeleni savez” (Comnaontas Glas) je sada četvrta stranka po veličini. Najveći pobednik bila je levičarska stranka „Mi” (Sinn Féin). Najverovatniji scenario je vlada spojena od republikanske stranke „Fina Fol” (Fianna Fáil – najviše osvojenih mesta) i stranke „Mi” (Sinn Féin – najviše osvojenih glasova). Iako bi mogla da zavisi od nezavisnih poslanika, treća stranka bi dala veću stabilnost koaliciji, a Zelenima će se prvo pristupiti. U vreme pisanja ovog članka, ishod je neizvestan.

Danas se mart 2011. godine čini daleko. Tada sam kao član Gornjeg doma (Seanad) svedočio novoj vladi izabranoj u Donjem domu (Dáil). Nekoliko nedelja ranije Zeleni su napustili vladu ubrzavajući opšte izbore na kojima je stranka izgubila sva mesta. Prvo iskustvo Zelenih sa vladom poklopilo se sa globalnim padom 2008. godine. Zeleni neće učestvovati u sledećem sazivu parlamenta. Rečeno nam je da je učešće u vladi unazadilo politiku zaštite životne sredine u Irskoj za generaciju. 

SLIČICA: 
Irski evropski izbori, 24. maj 2019. godine  
Irski opšti izbori, 8. februar 2020. godine  
Ujedinjena Irska (Fine Gael) 
Republikanska stranka (FiannaFáil) 
Zelena stranka (GreenParty) 
Nezavisni, uključujući i stranku Nezavisni za promenu (Independents 4 Change) 
Mi (SinnFéin) 
Radnička stranka (LabourParty) 
Socijaldemokrate (SocialDemocrats) 
Solidarnost – ljudi ispred profita (Solidarity – PeopleBefore Profit) 

Ejmon Rajan (Eamon Ryan) se stavio na raspolaganje da dovede stranku iz divljine. Stranka se vratila svojim volonterskim korenima da bi se reorganizovala. Posvećenost ovih volontera, posebno novije, mlađe grupe, pokazala se presudnom za revitalizaciju stranke.

Prvi izborni test bili su lokalni izbori i izbori za Evropski parlament 2014. godine. Stranka je osvojila dodatnih 10 mesta u lokalnim većima, što je stabilno, ako ne i spektakularno. Parlamentarno predstavljanje Zelenih je obnovljeno na opštim izborima 2016. godine dajući partiji ponovo pristup državnom finansiranju. Stranka je počela da profesionalizuje mnoge oblasti uz ovu podršku , uključujući bolje upravljanje članskim bazama podataka, poboljšanje razmene poruka putem društvenih mreža i angažovanje po pitanju većeg dopiranja (do ljudi), posebno izvan Dablina.

Irska, čija politika nikad nije bila naročito ideološka, postajala je liberalnija. Javna glasanja o istopolnim brakovima 2015. godine i pravu na pobačaj 2018. godine označila su pojavu neke nove Irske. Ovaj liberalizam je pomogao biračkom telu da vidi Zelenu stranku u pozitivnom svetlu. Na lokalnim i evropskim izborima 2019. godine, stranka je učetvorostručila predstavništvo u lokalnoj upravi i izabrala dva poslanika u Evropskom parlamentu.

Šta će skorašnji uspesi značiti za politički program Zelenih, ostaje da se vidi. Glavna pitanja oko kojih su se vodili izbori – stanovanje i zdravlje – lako mogu da se reše između stranaka. Dogovor o politici zaštite životne sredine biće težak . Iako stranka „Mi” (Sinn Féin) s odobravanjem govori o održivosti, posvećena je potrošnji na infrastrukturu – zagovara izgradnju putevima, protiv javnog prevoza je, a govori čak i o smanjenju ionako malog irskog poreza na ugljenik. Smanjenje emisije od 7 procenata godišnje biće prioritet stranke „Zeleni savez” (Comnaontas Glas) za bilo koji program Vlade.

Ovaj članak je deo našeg poslednjeg izdanja: „Živ svet: Zelena politika u Evropi i šire” (A World Alive: Green Politics in Europe and Beyond).