The European Venue for Green Ideas
15.03.2018
Klimat na zmiany – polityka lokalna wykraczająca poza granice miasta

Berlin jest jednym z pionierów innowacyjnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Członek miejskiego parlamentu, Georg Kössler, opowiada o tym, jaki.

Read more
07.02.2018
Walki w ratuszu. Wyzwanie zazieleniania Pragi

Zieloni w Pradze przy okazji promowania wizji trwałego, zrównoważonego miasta muszą

Read more
07.02.2018
Dialog dwóch stron

Silvia Nossek, stojąca na czele jednej z dzielnic Wiednia, opowiada o zielonym podejściu do.

Read more
08.01.2018
Miasto – nowe centrum polityczne

Tak w Europie, jak i poza nią polityka miejska, oparta na republikanizmie i zawarta w “ładzie barcelońskim” może pomóc w walce z bezwładem państwa narodowego.

Read more
08.01.2018
Technologia nie zagwarantuje równości

Algorytmy – trudne do zrozumienia, ale mające coraz większy wpływ na życie społeczne i polityczne. Skąd wzięła się ich moc i co ona oznacza? Jędrzej Niklas z London School of Economics rozmawia z Bartłomiejem Kozekiem o tym, dlaczego nie powinniśmy zostawiać ich w rękach informatyków.

Read more
08.01.2018
Miasto dóbr wspólnych

Gandawa jest pierwszym miastem na świecie, w którym ekspert od dóbr wspólnych może włączać w lokalne struktury zasady współdziałania oraz obywatelskiej współwłasności.

Read more
21.12.2017
Miasta, obywatele i nowe podejście do usług publicznych

Rekomunalizacja, nie ograniczając się do prostego odwrócenia prywatyzacji usług.

Read more
19.12.2017
Miasto jako pole bitwy

Od przestrzeni aktywności ekonomicznej po parki rozrywki dla turystów? Co się dzieje .

Read more
11.12.2017
Walka ze zmianami klimatu to zadanie dla miast

Wkraczamy w etap bezprecedensowej globalnej współpracy miast. Pod wspólnymi sztandarami zbierają się burmistrzowie z najróżniejszych zakątków globu o zróżnicowanych poglądach politycznych. Jedną z platform współpracy na rzecz globalnej solidarności i wspólnej odpowiedzialności za świat jest C40 Cities.

Read more
11.12.2017
Czyje właściwie jest miasto? Refleksje wokół globalnych dynamik miejskich

Kiedy spoglądamy na współczesne miasta na całym świecie łatwo dojść do wniosku, że coraz częściej tworzone są w celu zaspokojenia interesów oraz potrzeb potężnych i majętnych, nie zaś zamieszkujących je obywatelek i obywateli. Jakie są szansę na to, by byli oni w stanie powstrzymać tę dynamikę w sytuacji, kiedy bezosobowi gracze zawłaszczają coraz większą przestrzeń – tak materialną, jak i pozamaterialną – miejskiego krajobrazu, a zwykli ludzie tracą na nią wpływ czy wręcz są wypychani z okolic, które zamieszkiwali do tej pory?

Read more